Proč koupit renovovanou techniku?
Lidé často nad spojením slov repasovaná, renovovaná či použitá technika ohrnují nos a nelíbí se jim, že zařízení již někdo používal. Z jistého hlediska to lze pochopit. Co vám však tato zařízení poskytnou za parametry a kvalitu, to za stejnou cenu jako nové rozhodně nekoupíte.
Většinou se jedná o vysoce kvalitní techniku určenou firmám, která je stavěná na každodenní několikahodinovou práci. Kvalita zpracování takovýchto zařízení je na mnohem vyšší úrovni, a to jak použitými materiály na kryty (tělo, šasi), tak součástkami s vysokou životností použitými uvnitř zařízení. Nestane se vám tak, že například po dvou letech máte tzv. vyleštěnou klávesnici nebo touchpad, slabě svíticí indikační diody, vysvícený displej, tlačítka špatně reagující na stisk a tak podobně. Například notebooky se ve firmách často používají s dokovacímy stanicemi, kdy do dokovací stanice jsou napojeny veškeré periferie (monitor, klávesnice, myš a další) a na notebook se prakticky nešahá. Nebo se nikam nepřenáší, zůstávají stále ve firmě, zaměstnanci si je neberou domů. A nebo leží ve skladu firmy pouze jako záložní. Je možné tak narazit i na kusy, které jsou ve stavu nového zboží a opotřebení vykazuje pouze baterie, která bude mít, řekněme, o 20 % nižší výdrž, než tomu bylo u nového kusu.
Další podstatnou výhodou je delší softwarová podpora ze strany výrobce. Někteří výrobci poskytují nové verze ovladačů na novější operační systémy i po pěti či více letech od počátku výroby konkrétního modelu. To mimo jiné znamená větší míru zabezpečení, zvýšení výkonu či zlepšení funkčnosti zařízení. Nesetkáte se tak s podporou jako u konzumních strojů, kde poslední aktualizace ovladače vyšla maximálně rok od uvedení daného modelu na trh.
Provedeme-li porovnání renovovaného přístroje s novým zařízením ve stejné cenové hladině, najdeme několik rozdílů. Vezměme například notebooky. Zde můžeme zjistit, že zatímco nové zařízení bude vyrobeno z plastu, renovované bude mít buď kovové šasi, nebo sice plastové, ale robustní a s vystuženou vnitřní konstrukcí. Dále můžeme pocítit rozdíl v kvalitě psaní na klávesnici, v citlivosti a odezvě touchpadu, nebo v kvalitě podání barev displeje či jeho jasu. Rozdíly budou samozřejmě i v parametrech obou strojů - nový bude disponovat aktuálními typy procesorů, operačních pamětí nebo vstupně-výstupních konektorů, repasovaný však může oplývat větší kapacitou disku, rozšířenou operační pamětí, externí grafickou kartou, větším počtem vstupně-výstupních konektorů, a dále různými vychytávkami jako je klávesnice odolná proti polití nebo certifikace testů odolnosti (např. MIL-STD 810).
Další
krásnou věcí u renovovaných strojů je fakt, že díky tomu, že se
pohybovaly nějaký ten rok mezi uživateli, lze brát napsané recenze
vážněji. Můžeme se v nich nebo na fórech dočíst o problémech, kterými to
dané zařízení trpělo nebo s čím byli lidé nespokojeni. Takovou možnost u
nové techniky nemáte. Ano, někdo zařízení podrobí testům a napíše
recenzi, někdo na e-shopu vloží svůj dojem po čtrnácti dnech používání.
Ale to, jak zařízení bude fungovat do budoucna a jakými vadami bude
trpět, to nikde napsané není. Nákup nové techniky je tak vlastně
střelbou od pasu.
Dobře,
byly popsány výhody. A jaké jsou nevýhody? No, několik se jich najde.
Tím, že se jedná o používaná zařízení, musí člověk počítat se známkami
opotřebení. Několik vlasových škrábanců na víku displeje, kolem
klávesnice nebo na displeji samotném se může vyskytnout. Nemusí však
tomu být vždy a lze narazit i na kusy, které jsou v naprosto perfektním
stavu. Dalším mínusem je snížená kapacita baterie oproti novému kusu.
Pokud je však baterie na konci své životnosti, většinou dochází k její
výměně za novou. A poslední uvedenou nevýhodou je nižší výkon oproti
nové technice. Zde ovšem zálěží na stáří zařízení. U novějších to bude
rozdíl řádově v jednotkách procent, u starších strojů pak desítky
procent. Řekněme si ale zcela upřímně, člověk, který potřebuje notebook,
stolní počítač nebo telefon jen na běžnou činnost (tj. internet, videa,
kancelářská činnost, volání a psaní zpráv v případě telefonu, apod.),
takový rozdíl výkonu oproti novému stroji nemusí ani poznat. Veškerá
negativa, která byla vypsána, jsou zohledněna v koncové ceně. Čím starší
a opotřebovanější zařízení je, tím nižší je i jeho cena.
Závěr
Samotné rozhodnutí, zda dáte přednost renovované technice před novou, je na vás. Z osobních zkušeností a ze spokojenosti lidí, kterým jsem nákup renovovaného zařízení doporučil, ji mohu vřele doporučit i vám. Jak i z článku vyplývá, plusů je více než mínusů. A především, opětovným prodejem renovované techniky se znovu a znovu prodlužuje její život.
💭 Máte k použité technice dotaz? Spojte se se mnou e-mailem, telefonicky, přes WhatsApp, nebo skrze formulář v sekci Kontakt. Můžeme se také setkat osobně na pobočce na adrese Stupkova 18 v Olomouci.